ZİYAFET

Mezarlık yolunu geçip sokağa sapacakken, bildi bileli kullanılmayan eski köşkün kapısının önünde birisinin durduğunu farketti, fırad d.’yi görünce iki elini de açıp, “Buyurmaz mısınız, buyurmaz mısınız?” diye fırad d.’ye doğru temennayla yürümeye başladı, fırad d. arkasına baktı, kendisinden başka kimse yoktu, “Beni mi çağırdınız?” diye sordu. “Elbette sizi beyzadem, tabii sizi, sizden başka biri mi var?” fırad d. biraz da meraktan adama doğru yürüdü, “Bu köşkü metruk bir yer biliyordum, çocukluğumdan beri hiç kullanılmadı, kimsiniz siz, satın mı aldınız?” diye sordu. “Hayır efendim, köşkün asıl sahibi geri döndüler, şimdi de bir ziyafet vermekteler, bendenizi yoldan geçen sizin gibi değerli komşularını ziyafete çağırmakla görevlendirdiler; ben de seve seve kabul ettim. Lütfen buyrun, bu ziyafet sadece sizin için kuruldu.” “Sadece benim için mi?” diye sordu şaşırarak fırad d. “Öyle de denebilir, içeriye buyrun, sofrada sizden çok var!”

fırad d.’nin elinden tutup köşkten içeriye soktu, geniş bahçeyi geçtiler, her yerde kırmızı güller, sarı laleler, mor erguvanlar vardı, fırad d. köşkün içini ilk defa görüyordu, azcık şaşkınlık, çokluk meraktan köşkü inceleyerek bahçeyi geçtiler, daracık eyvanda şirin, sevimli bir havuz fıskiyelerini tatlı tatlı püskürüyordu, adam fırad d.’nin elini bırakmadan geniş bir odaya soktu, her tarafta pırıl pırıl avizeler yanıyordu, bundan başka gümüş şamdanların tümünde mumlar yanıyordu, ortada uzun bir masa kurulmuştu, masada fırad d.’ye gerçekten benzeyen birçok insan vardı; fırad d. de onların yanına oturtuldu.

Kapı açıldı ve içeriye pamuk saçlı biri girdi, köşkün sahibi olmalıydı, konuklarına ilgi ve şefkatle bakıp baş köşeye kuruldu, fırad d.’ye diğerlerinden daha fazla baktığı düşünebilirdi ama, çok durmadı üstünde, “Hoşgeldiniz, şeref verdiniz köşküme!” diye başladı, yumuşacık, dingin bir sesi vardı, “Lütfen evinizdeymiş gibi davranın ve unutmayın ki, bu ziyafet sadece sizin için verildi.” Son cümleyi fırad d.’ye bakarak söylemişti. Bir anda içeriye uşaklar girdi, ellerinde tepsiler, tabaklar vardı, bütün konukların çorba kâselerini incelikle doldurdular, fakat fırad d.’nin kâsesi boş kaldı, kimse onun kâsesine çorba koymadı, fırad d. kabalık yapmaktan korktuğu için sessiz kalmayı tercih etti, herhalde birazdan doldururlardı; konuklar çorbalarını içtikten sonra, uşaklar tekrar içeriye girdiler, boş kâseleri kaldırıp ortaya büyükçe bir servis tabağı koydular, kapağı kaldırıp kızarmış ördek etini bütün konukların tabaklarına servis ettiler, fakat fırad d.’nin tabağı yine boş kaldı, fırad d. kızmaya başladı, eğer kendisine ikram edilmeyecekse sofrada oturmanın bir anlamı yoktu, kalkmalı ve burayı hemen terketmeliydi, bir an köşkün sahibiyle göz göze geldiler, yaşlı adam hâlinden oldukça memnun görünüyordu, fırad d.’ye tebessüm etti, fakat fırad d. yüzünü buruşturup ayaklandı.

“Nereye efendim?” diye onu ziyafete çağıran kişi fırad d.’ye sokuldu, “Ziyafetten memnun kalmadınız mı yoksa?”

“Ziyafet mi? Ne ziyafeti?” diye sordu fırad d., bilerek güldü.

“Aman efendim, bu ziyafet sadece sizin için kurgulanmıştı oysa, neden beğenmediğinizi anlayamadık doğrusu; şüphesiz ziyafet sahibi çok üzülecektir.”

“Lütfen önümden çekilin,” diye eliyle kendine yol açmaya çalıştı fırad d. “Özür dilerim ama sabahtan beri yemek yemeye fırsatım olmadı, bilseniz nasıl karnım kıyılıyor, buysa zaman kaybından başka hiçbir şeyi çoğaltmadı. Engel olmaya çalışmayın, ben gidiyorum, ziyafetiniz için de teşekkürler, yemiş kadar olmalıyım herhalde.”

“Hoşçakalın efendim, diye iki büklüm oldu adam; sizi böyle memnun görmek ilham verici, bir daha bekleriz, bir daha bekleriz.”

dehr

Reklamlar

One thought on “ZİYAFET

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s